תחקיר: זוהר לבקוביץ "כריש" הרייטינג, "משקיע" בפוסטים ולא ביזמים, חלק מהשקעותיו דמיוניות?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

בשנה האחרונה, התקבלו עשרות ידיעות על התנהלותו הבעייתית של כוכב תוכנית הכרישים, זוהר לבקוביץ'. הטענות נגדו הן די קשות ולכן מצאנו לנכון ללכת ולבצע תחקיר עיתונאי מעמיק על מנת לבדוק את הטענות והעדויות הללו. אני כבר אומר: זה לא היה פשוט, ותיכף גם נסביר מדוע.

תחקיר של דים אמור || 28.01.2023

זוהר לבקוביץ הוא איש פרסום מדהים! אדם שיודע לדבר מצוין ואוהב תקשורת! הוא כותב פוסטים מנוסחים היטב, מרבה לדבר על פוליטיקה ומתהדר בהשקעותיו בפייסבוק. בתחקיר ננסה להבין מי הוא באמת זוהר לבקוביץ, ולמעשה איזה מן כריש הוא: "כריש לבן" או "כריש פיגם" (Hemiscyllium freycineti).


 

"כריש" לעתים מפרסם פוסטים למען הרייטינג, כלומר בשביל הלייקים? בוא נלמד ונחקור את אחד ההשקעות הכי מפורסמות של לבקוביץ: 

בתאריך ה-24.04.2022, פרסם זוהר לבקוביץ פוסט בפייסבוק שמיד הפך לויראלי, הפוסט דיבר על ההשקעה שלו ביזם אדיס מקונן שהמציא את מכשיר הבוגולוג,

זוהר שיתף את עוקביו בהשקעתו בחברה הישראלית "Bogolog", אשר בבעלותו של אדיס מקונן ( אדיס-עלם ). , מקונן השתתף בתוכנית "הכרישים" ב, עונה ה- 3 ( (ערוץ12).

לאחר שידור הפרק, לבקוביץ הכריז בפוסט שההשקעה בחברה היתה (ציטוט): "כנראה לא ההשקעה הכי מסעירה שעשיתי בחיי".

במצד אחד בפוסט כתוב שחור על גבי לבן על ה- "השקעה", מצד שני, ההשקעה כלל לא היתה. לא ברגע כתיבת הפוסט ולא ברגע כתיבת מילים אלו, ולמיטב המידע שיש לנו (כפי שתראו), לא באשמת אדיס – שהחברה שלו עושה מכירות ומתקדמת בקצב יפה.


הציטוט של זוהר:

"האם הייתם מאמינים שמשחק גרביים באתיופיה היה מביא אותי למקום כזה? מי היה מאמין? השמיים הם הגבול" אדיס מקונן.

ומבחינתי זו הסיבה לכרישים.

לא, זו כנראה לא ההשקעה הכי מסעירה שעשיתי בחיי. לא, זה כנראה לא יעשה עבורי את מה שפלנטיר לדוגמא עשו בשבילי, אבל אדיס הוא הסיבה שאני שם, בכרישים. היכולת לשנות ולו במעט את הסביבה שלנו. לעזור ליזמים שלא נולדו ב8200 ו81 להגשים חלומות. אגב, בדיוק כמו שלי עזרו בתחילת הדרך להגשים את החלומות שלי.

אם יש יזם שמגיע לו, אם בכלל יש דבר כזה "מגיע לו" זה אדיס. האם זה יהיה הפלנטיר הבא? וואלה, לא בטוח, אבל כן בטוח שזו חברה שתוכל לשנות חיים, שתוכל להצליח ובגדול, וגם, בטוח שזו אחת מההשקעות הכי מרגשות שאני מכיר.

מחממים מנועים. בקרוב בחנות לידכם ובכל העולם.

Adis-Alem Mekonen

ישראל Bogolog

הכרישים

אה, וכמעט שכחתי… אדיס רוצה סרטון של השחקנים של מועדון כדורגל מכבי חיפה Maccabi Haifa FC משחקים בבוגולוג. אני דווקא זורם על מועדון הכדורגל הפועל באר שבע – Hapoel Beer Sheva FC . מעניין מי ירים את הכדור ראשון (; ".


הפוסט הגיע למאות אלפי צפיות. מר זוהר לבקוביץ פרסם את הפוסט וכמובן פרסמו את זה גם אתר מאקו ותוכנית הכרישים.


לאחר שידור הפרק בתאריך ה- 19.04.2022, עונה 3  – לצפייה לחץ כאן ), אתר מאקו פרסם כתבה נוספת ומסר לציבור: "עשה היסטוריה: המוצר המהפכני של אדיס תכף על המדפים.

היזם אדיס מקונן פיתח את הבוגולוג, מוצר שמשלב בין משחק כדור אמיתי לטלפון החכם. אמש (שלישי) בתוכנית "הכרישים", סגר עסקה מוצלחת עם זהר לבקוביץ, יסמין לוקץ' ואמיר איל. היום סיפר כי המשחק נמצא כעת בייצור במפעלים בסין וחשף מתי הוא צפוי להגיע לחנויות בישראל. רמז? יותר מהר ממה שאתם חושבים" – קרא עוד.

 

17.05.2022 פורטל "מאקו" שוב פרסם כתבה: "שגעון הבוגולוג: "לא ציפיתי להיסטריה כזאת".
חודש בלבד אחרי שהיזם אדיס מקונן הציג בתוכנית "הכרישים" את משחק הכדור שפיתח, וכבר אפשר למצוא את המוצר בכל פינה. קבוצות כדורגל בכירות אימצו את בוגולוג לאימוני הנבחרת ולפעילויות המחצית, פארקים ובתי ספר פתחו מתחמים ייעודים למשחק – ועכשיו גם אתם יכולים לרכוש אותו במכירה מוקדמת" – קרא עוד.

אני מניח שבשלב הזה מאקו באמת לא ידעו שזוהר לבקוביץ או "הכרישים" לא השקיעו שקל אחד במוצר של אדיס מקונן. במסגרת התחקיר ניהלתי שיחה עם מר מקונן, והוא מסר ש"הכרישים" לא באמת השקיעו בו (הקלטת השיחה מצורפת בהמשך).

גם לא הצלחנו לאתר שום תיעוד להשקעה הזאת. יש לציין שהשקעות רבות נופלות לאחר התוכנית, אך לגבי דובי פרנסס, אורן דוברונסקי ויסמין לוקאץ', ניתן למצוא בקלות השקעות שהם ביצעו בפועל. לגבי זוהר? לא הצלחנו למצוא תיעוד אחד כזה (כמובן, נשמח להתבדות).

אמנם זו זכותם של הכרישים לשנות את דעתם, אך האם זו זכותם לשקר לציבור העוקבים שלהם שנעשתה השקעה שלא קרתה בפועל?
חכו, הסיפור של אדיס זו רק דוגמה. החשדות שעלו לגבי זוהר גדולות בהרבה ותיכף נגיע אליהן.


מר אדיס מקונן זכה בעשרות כתות מכובדת ב- גלובס, מאקו, ערוץ 12, גם "המכללה האקדמית נתניה" כתבה עליו כתבה.

המכללה האקדמית נתניה: "היזם שכבש את שופטי" הכרישים".

רבים מאיתנו חולמים להמציא את ה"דבר" הבא שיסעיר את העולם וכמובן יפתח אופק להצלחה כלכלית.

תכנית" הכרישים" שהפכה לפופלארית מארחת מדיי שבוע יזמים רבים שמנסים להשיג השקעה בכדי להגשים חלום עסקי"קרא עוד.

"הכרישים" וזוהר לבקוביץ לא באמת השקיעו בי, כנראה רק פרסמו כך, לאחר 9 חודשים אדיס מקונן בעלים של חב' ישראל Bogolog, חושף את האמת לעיתונאי "מעקב":

בשיחה אדיס מקונן משתף בחשדנות רבה:

דים אמור: אני כותב כתבה על זוהר לבקוביץ, אתר מעקב. הבנתי מהפוסטים והכתבות שהיית בתוכנית "הכרישים" ( עונה 3 ) והוא השקיע בך כסף וכנראה בזכות זה יש לך היום את העסק / חברה. עוד מעט יש עונה חדשה של "הכרישים" ולכן רצינו לכתוב כתבה נחמדה, להחמיא וכו'.

אדיס מקונן: הוא יודע שאתם כותבים עליו כתבה?

דים אמור: הייתה השקעה משמעותית? כמה הוא השקיע?

אדיס מקונן: תראה…

דים אמור: בפועל קיבלת כסף מזוהר או מהתוכנית? או שזה היה רק פוסט?

אדיס מקונן: לא, בפועל לא התקדמנו. לא קיבלתי.

דים אמור: מה הבטיחו בתוכנות ומה באמת היה? מה נתנו?

אדיס מקונן: לא, לא, לא השקיעו! לא השקיעו.

( השיחה התנתקה ), שוב יצרנו עמו קשר:

אדיס מקונן: בתכלס באמיתי הם לא השקיעו. לא נכנסו לחברה.

דים אמור: לא פנית לזוהר לבקוביץ ולא אמרת לו, רגע אתה כתבת פוסט שהשקעת בי כסף אבל בפועל לא באמת השקעת! זה סתם פוסט! 

אדיס מקונן: זה היה סתם פוסט, כן.

דים אמור: לא פנית אליו?

אדיס מקונן: לא. הם עשו את הבדיקות שלהם, אבל בפועל לא השקיעו… אם אתה רוצה לכתוב עליו כתבה אז תכתוב שהשקעו, אבל בתכלס לא השקיעו.

דים אמור: אני בתור עיתונאי חייב לכתוב את האמת לציבור. אני לא יכול לכתוב סתם.

אדיס מקונן: אז אל תכתוב בכלל. אל תכתוב שלא השקיעו או משהו כזה.

דים אמור: למה לא אתה מפחד? כי אתה אומר שלא השקיעו.

אדיס מקונן: מה זה מפחד?.. לא רוצה להיכנס לזה.

דים אמור: אז בעצם לא פנית אליו.

אדיס מקונן: לא פניתי אליו.

חשוב לציין ולומר: יכולות להיות עשרות סיבות מדוע זוהר לבקוביץ בחר שלא להשקיע בחברה של מר אדיס מקונן. עם זאת, הוא פרסם במפורש שהשקיע ולא הצלחנו להבין איזו סיבה יש לו לא להשקיע בחברה שהצליחה להביא מוצר עובד ומוגן בפטנט לשוק, לאחר שכבר סגר את העסקה.


אדיס מקונן גדל באתיופיה עד גיל 12, עלה לארץ בשנת 2000 ושיחק בוגולוג עם כדור, גרביים וחוט – אותם הילדים בשכונה קשרו לעמוד עץ ופשוט שחקו במטרה לבעוט בכדור. לקראת סיום השירות הצבאי, נסע אדיס לאתיופיה ובשכונה הסמוכה ראה ילדים משחקים בוגולוג בדיוק כפי שהוא שיחק בילדותו, והחוויה העלתה לו ריגוש נוסטלגי – קרא עוד.

את החששות של אדיס מקונן אפשר להבין, הוא מוכן להעניק את הישגיו לאנשים אשר בסופו של דבר לא תמכו בו כללית, למרות ההבטחה! שוב נציין שאדיס מקונן פיתח מוצר גאוני!


בתאריך ה – 07.08.2022 לבקוביץ התראיין לאתר geektime, דאז אמר: "אני מושקע ביותר מ-100 חברות, יכול להיות ש-200", למעשה הוא לא כל כך יודע בכמה חברות הוא מושקע.

באותו ראיון הוא טען שבשנתיים האחרונות עשה רק השקעה אחת והיא הייתה ב 2021, באוגוסט 2022 מראיין של geektime שאל את לבקוביץ: "מה דעתך על השנתיים האחרונות שהיו אינטנסיביות עבור התעשייה הישראלית?

זוהר לבקוביץ: "אני הרגשתי בשנתיים האחרונות שהתעשייה איבדה את זה. מהחצי השני של 2020, וכל שנת 2021 עשיתי השקעה אחת כי המחירים יצאו משליטה, כי זה לא היה הגיוני. כשמתכנת עולה לך שישים או שבעים אלף שקל אני לא רוצה להשקיע בסטארטאפ כי הוא לא יצליח כמה שאני לא אשקיע. ישבתי בצד ועכשיו התחילה שריפה. כמשקיע אני אוהב שריפות וגם כיזם". הוא מסביר כי כמו ששריפות ביער מאפשרות לעצים צעירים לצמוח בריאים יותר, כך גם באקו-סיסטם. "זה מוחק לך מהשוק את הסטארטאפים הרעים, זה מנקה את המשקיעים הפחות טובים וזה עוזר ליזמים הטובים לצמוח יותר מהר"קרא עוד.

בחודש אוגוסט 2022 "הכריש" כנראה, אולי שכח שפרסם פוסט שבו הוא מצהיר על השקעתו בסטארט אפ של אדיס מקונן, "זו כנראה לא ההשקעה הכי מסעירה שעשיתי בחיי" ( נזכירכם, פוסט פורסם כתב ב – 24.02.2022 ) ???

בכל מקרה התקשורת עוד בערה על השקעה המטורפת של "הכרישים" בסטארט אפ של מקונן!

אתר ice: "היסטוריה בכרישים: "מהו הסטארט אפ ששיגע את כל המשקיעים? לראשונה בתכנית, כל הכרישים הגישו הצעה לסטארט אפ של משחק הכדור החדש שם "בוגלוג", אבל הממציא בחר רק בהצעה אחת לאחר משא ומתן דרמטי בין המשקיעים" ( בכתבה מדברים על השקעה של "הכרישים" בחברה של מר אדיס מקונן ) קרא עוד.


עוד מקרה דיי מעניין אשר משך את תשומת ליבי, בתוכנית "30 דקות או פחות" התראיין אבישי עובדיה תחת הכותרת: "אבישי עובדיה – חושף את השקרנים והנוכלים של עולם ההייטק"להאזנה לחץ כאן.

אבישי עובדיה בשיא ביטחון מוסר שזוהר לבקוביץ משקר דיי הרבה ולא באמת משקיע אמיתי, טוען שהוא חותם על Term sheet באופן סדרתי ללא כוונות להשקיע במיזם, גם כן פוגע ביזמים וממציא סיפורים רבים, מבטיח הבטחות אשר לא מקיים. 

בעקבות התוכנית מערכת "כלכליסט" פרסמה כתבה: "ההשקעה שלא היתה: היזמים שנפלו למלכודות נוכלים בהייטק" לחץ כאן.

בתוכנית "30 דקות או פחות" עובדיה מסר למראיין (תמלול):

אבישי עובדיה: היה עוד משקיע, מאוד מאוד מפורסם, מהפריים טיים הישראלי, כולנו מכירים אותו, הוא מאוד פופולרי והוא באותו סטארט אפ שבסוף הקמתי אותו עם המשקעים אמיתיים, הוא היה אמור להיות משקיע, אחרי שהוא כבר הסכים להשקיע, אחרי כמה פגישות – פה באמת נפגשנו! הבטיח.

היה שיח, ופשוט לאט לאט הוא מרח אותי, ולאט לאט הפסיק להגיע לשיחות, אחרי שהוא הבטיח להשקיע!!! בשלב מסוים פשוט נעלם, כל מיני שקרים למיניהם, שבסוף התגלו כשקרים, כל מיני סיפורים שהוא המציא לעצמו שהתגלו כלא נכונים.

מראיין: איך אתה יודע שלא קרו?

אבישי עובדיה: התחילו לבוא אלי עוד פניות מכל מיני אנשים, על אותו בן אדם שמעתי 4 סיפורים שונים.

מראיין: שמה? שהוא הבטיח להשקיע ובסוף לא השקיע?

אבישי עובדיה: איתם הוא אפילו חתם! הוא חתם על השקעה. חתם על Term sheet ומסתבר שזה סדרתי, מסתבר שזה פוגע בהשקות ממשקיעים אחרים. הוא מאוד חזק בתעשייה, אז אם הוא בסוף לא משקיע זה…".

הראיון ב"30 דקות או פחות" מאוד סיקרן אותי ולכן יצרתי קשר עם אבישי עובדיה על מנת לחקור את העניין יותר לעומק, בשיחת טלפון עובדיה לא הכחיש שדיבר על זוהר לבקוביץ.

ציטוטים מהשיחה בנינו:

"דים אמור: שלום שמי דים אמור, אתר מעקב.
אני עובדת על התחקיר חדש, רציתי לשאול אותך. בתוכנית "30 דקות או פחות" אשר התפרסמה בכלכליסט, דברת על המשקיע מאוד מפורסם, דברת במקרה על זוהר לבקוביץ?
אבישי עובדיה: כן. ".

הסבר כללי עם Term sheet: כאשר משקיע חותם לסטארט אפ, לצורך העניין על הצהרת כוונות, מדובר במסמך המסדיר את תנאי ההשקעה.

מדובר על המסמך משפטי לכל דבר, ולכן לאחר חתימה על Term sheet אדם בתור סטארט אפ מנהל משא ומתן עם עוד משקעים, והוא מחויב לפי חוק להציג את כל המסמכים המשפטיים של החברה, כולל מסמך הצהרת הכוונות החתום.

ואז מה יכול לקרות?

משקיע ישאל את הזם: "למה מר XXX XXXX חתם שהוא רוצה להשקיע ובסוף הוא לא השקיע?" – וזה עלול להביא למצב שמשקיעים יפחדו להשקיע, הם יחשבו שקורה משהו מוזר, שמשקיע XXX XXX מצא איזו בעיה ולכן נעלם.

מצב זה יכול ממש, אבל ממש להזיק לסטארט אפים עד כדי כך שאף אחד לא ישקיע בהם, והם לא יצליחו לגייס כספים לחברה.

באופן כללי חשוב לציין: אם משקיע חתם על הצהרת כוונות וניהל משא ומתן ללא כוונה להשקיע בכלל, מדובר בניהול משא ומתן בחוסר תום לב – ואז משקיע יכול לקבל תביעה מהסטארט אפים האלה.

חתימה על הסכם הצהרת כוונות (Term Sheet) או הבטחת כסף ואז היעלמות, במידה ומדובר בצעד מכוון, זה ניהול משא ומתן בחוסר תום לב. יש לכם זכות לתבוע משקיע שעושה את זה בצורה שיטתית. כך שאם זה קרה לכם, יש לכם סיבה לפנות למערכת ולפחות להיות בקשר אחד עם השני.

 


סיפורי הצלחה של זוהר לבקוביץ בתוכנית "הכרישים", בערוץ 12?

למעקב התקבלו תלונות, היזמים מסרו שלבקוביץ כלל לא משקיע ביזמים אשר השתתפו בתוכנית "הכרישים"!

שעות רבות השקענו בחיפוש ולא מצאנו דבר ( כדי לא לעשות הטעיית הציבור, אנו מבקשים מכם לשלוח עבורנו את סיפורי הצלחה, העדויות, ראיות, עובדות, מסמכים וכו' ).

זוהר לבקוביץ מסר למעקב שאסור לו למסור סיפורי הצלחה או כל דבר אחר אשר שייך לתוכנית "הכרישים".

פורטל מאקו פרסם כתבה: "זה מה שקרה עם ההשקעות הגדולות שעשו הכרישים", שבה בגאווה מוסר לקוראים את סיפורי ההצלחה, כלומר מפרטים את ההשקעות של "הכרישים", כאשר קוראים את הכתבה דיי מהר מבינים שלבקוביץ כלל לא מוזכר שם בתור סיפור הצלחה או משקיע אשר תמך בפרויקט או מיזם כלשהו (כספית) – קרא עוד.

בתאריך ה – 14.04.2022 לבקוביץ התראיין במאקו ומסר: "סטטיסטית, הסיכוי לזכות בלוטו הוא יותר גבוה מלהצליח בסטארטאפ" – קרא עוד.

נתחיל מזה שלפי כל מחקר או דו"ח שיש באינטרנט, הסיכוי להצליח בסטרטאפ הוא חד משמעית יותר גבוה מאשר זכייה בלוטו. המשפט הזה פשוט עובדתית לא נכון.

אך הבעיה היא לא רק עם המשפט המוזר הנ"ל, אלא עם 2 דברים חמורים:

1. הדובר עצמו שבוחר להגיד את זה. פעם בשנה, יושב לו מר לבקוביץ' בפריים טיים בקשת, ומראה לכל מדינת ישראל כיצד הוא משקיע בסטרטאפים. האם הוא בעצם טוען שהוא מהמר בלוטו?

2. איזו מן אמירה זו להגיד במדינה שנחשבת לאומת הסטרטאפ? זוהר לבקוביץ בעצם רוצה שמשקיעים יתרחקו מהתחום שמצמיח את כלכלת המדינה?

למר זוהר לבקוביץ נשלחה פניה והוא התבקש למסור תגובתו:

דים אמור: האם אתה באמת משקיע בכל היזמים ( מדובר על היזם אשר אתה מבטיח להם השקעה )?

זוהר לבקוביץ: במקרה ספציפי שלי לעולם, לעולם לא היה משהו שחתמתי עליו ולא קרה אחר כך. אשמח לראות מסמך שחתמתי ולא השקעתי. כי לעולם לא היה דבר כזה!

דים אמור: האם אי פעם שחתמת על Term sheet ולא באמת השקעת?

זוהר לבקוביץ: בכל Term sheet שהיה עד היום מולי תמיד כתוב שהוא לא מחייב. אני מתייחס ל Term sheet מאוד בכבוד. במקרה שלי לא היה לעולם Term sheet שאני חתמתי עליו ולא קרה ( בתור משקיע לעולם לא קרה לי ), אם אני חתום אני משקיע.

דים אמור: מה המשמעות ב Term sheet שחתמת? האם זה באמת מתחייב אותך להשקיע ביזם? איך אתה מתייחס ל Term sheet?

זוהר לבקוביץ: מתייחס בכבוד. אני אני מוכן להעיד בכל צורה שהיא, לעלום לא היה שחתמתי על  Term sheet ולא קרה, למרות הסעיף "לא מחייב".

דים אמור: אי פעם הבטחת ליזם להשקיע בו ונעלמת ולא השקעת? לא נתת שום הסברים?

זוהר לבקוביץ: אני פוגש כל יום יזמים, לפעמים אתה אומר בוא נתקדם ואז אתה רואה שבעיות בפטנטים או בכל דבר אחר, יש הרבה פעמים שהכל נראה נחמד ואתה אמור בוא נתקדם, "בוא נתקדם" זה לא בוא אני אעביר לך את הכסף! "בוא נתקדם" זה נשב שוב, נלמד, תעביר לי עו"ד שלך, תעביר לי את הפטנטים. כל עוד אין  Term sheet זה שיחות בלבד. כאשר יש Term sheet אני רואה בזה משהו מחייב.

דים אמור: באחת הכתבות טענת ומסרת: "אני הרגשתי בשנתיים האחרונות שהתעשייה איבדה את זה. מהחצי השני של 2020, וכל שנת 2021 עשיתי השקעה אחת כי המחירים יצאו משליטה, כי זה לא היה הגיוני. כשמתכנת עולה לך שישים או שבעים אלף שקל אני לא רוצה להשקיע בסטארטאפ כי הוא לא יצליח כמה שאני לא אשקיע.". שאלות:  איך זה יכול להיות?

זוהר לבקוביץ: בן מדובר על הכתבה ב geektime.

אני יזם מקצועי, זה השקעות סטטיסטיות, לדוגמה, מתקשר אליך חבר ואומר: – "תקשיב יש לי סטארט אפ מעניין בוא תשים כמה דולרים", אני אומר לו: – "סבבה, כך כמה דולרים". אני משקיע יחד איתו, הוא שם 200 אלף ואני שם 50 אלף ועושים את זה ביחד. זה לא תמיד מול היזם. כאלה השקעות עשיתי הרבה בחיים.

בכתבה הזאת דברתי על השקעות הייטק בלבד. למעשה, הכרישים זה משחק אחר, זה לא הייטק.

דים אמור: בכמה יזמים השקעת אשר השתתפו ב"הכרישים"? היו אנשים שבאמת השקעת? יש איזה סיפור הצלחה?

זוהר לבקוביץ: לגבי "הכרישים" אני חתום מול ההפקה ואסור לי למסור דברים. מה שקשור לכרישים לא בסמכותי להעביר לך את המידע.

 


כעת אנו עובדים על חלק ה-2, במידה ותרצו לשתף אנו מאוד מחכים לפניות שלכם. מבטיחים סודיות מוחלטת, למעשה במידה ושתרצו להישאר בעילום שם אנו מבטיחים לשמור על הדיסקרטיות ( לא נפרסם שמות ו/או כל פרט אחר! ).

שוב, כל פניה חשוב, כל פרט קטן יכול לסייע.

מייל: info.dimamor@gmail.com


מאמרים נוספים